Rikos ja rikosprosessi (2022)

Rikos ja rikosprosessi (2022), 2. painos – Olen tämän teoksen kirjoittaja

Rikosasiaan epäillyn asemaan joutunut ei halua tulla tuomituksi väärin perustein. Rikoksen kohteeksi joutunut asianomistaja haluaa hyvityksen kokemansa rikoksen johdosta. Rikosprosessissa aineellisen totuuden tavoitteleminen toteutuu asianmukaisesti toteutetussa esitutkinnassa.

Mitä kaikkea esitutkinnalta edellytetään, että se täyttää tarkoituksensa ja velvoitteensa syyteharkinnan perustana ja oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin valmisteluna? Näihin kysymyksiin vastaukset ovat saatavissa tästä teoksesta.

Teoksen päivityksessä on kiinnitetty erityistä huomiota uhrin suojelutoimenpiteitä koskevan luvun uudistamiseen. Samoin toimintaympäristön muutosten aiheuttamat lainsäädäntömuutokset ovat edellyttäneet teoksen päivittämistä laajasti.

%d bloggaajaa tykkää tästä: