Lapsiin kohdistuvien väkivalta- ja seksuaalirikosepäilyjen tutkinta (2016)

Olen yksi teoksen kirjoittajista ja toinen sen toimittajista.

Tähän kirjaan on koottu lapsiin kohdistuvien väkivalta- ja seksuaalirikosepäilyjen
rikostutkinnan erityispiirteitä kaikista esitutkinnan eri vaiheista. Kirja on ensisijaisesti
tarkoitettu oppikirjaksi poliisin tutkinto- ja täydennyskoulutukseen mutta toimii myös oppaana tapauksia tutkiville poliiseille. Kirjassa ei kerrata kaikkia yleisesti rikostutkintaan liittyviä toimenpiteitä, vaan nostetaan esiin niitä asioita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota tutkittaessa lapsiin kohdistuneita väkivaltarikoksia.

Pääset teokseen tästä: https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/118228/Oppikirjat_24_verkko.pdf?sequence=1&isAllowed=y

%d bloggaajaa tykkää tästä: