Haastavat asiakastilanteet – väkivalta työssä (2016)

Haastavat asiakastilanteet – väkivalta työssä – Olen yksi teoksen kirjoittajista

Haastavat ja vaikeat asiakastilanteet sekä henkinen ja fyysinen väkivalta ovat lisääntyneet monissa ammateissa. Tässä teoksessa tarkastellaan haastavia asiakastilanteita työntekijän, työryhmän ja koko organisaation näkökulmista. Haastava työtilanne kuvataan prosessina, joka sisältää ennakoivan valmistautumisen, varsinaisen toiminnan vaikeassa tilanteessa sekä jälkitoimet. Väkivallan uhkaa tarkastellaan myös työturvallisuuden kannalta.

Väkivalta ja sen uhka ovat työturvallisuusriski, joka vaikuttaa työntekijän hyvinvointiin. Kirjassa käsitellään keinoja haastavien tilanteiden aiheuttaman stressin tunnistamiseksi ja hallitsemiseksi sekä annetaan käytännön vinkkejä kokonaisvaltaisen työssä jaksamisen parantamiseksi. Kotimainen ja kansainvälinen tutkimustieto täydentää käytännön ongelmatilanteiden ratkaisua niihin liittyviä juridisia näkökohtia.

%d bloggaajaa tykkää tästä: